Delimično pomračenje Sunca desiće se 4. januara

Pomračenje Sunca nastaje kada Mesec prolazi između Zemlje i Sunca, zaklanjajući Sunčev disk delimično ili potpuno.

Delimično pomračenje Sunca desiće se 4. januara i predstavljaće pravo osveženje za sve ljubitelje astronomije. Biće vidljivo  iz većeg dela Evrope i severoistočne Azije, a veoma malo će se videti iz severne Afrike i Arapskog poluostrva.

Najviše sreće ovog puta imaju Šveđani, jer će se kod njih videti najveće delimično pomračenje. U Švedskoj, delimično pomračenje će imati svoj maksimum u 9 h i 42 min (po našem vremenu).

U Srbiji ovo delimično pomračenje počinje u 8 h i 02 min, svoj maksimum će imati u 9 h i 26 min, a završiće se u 10 h i 58 min.

Više informacija i slika o ovome možete pogledati na ovom linku. Dodatne podatke o lokalnoj vidljivosti ovog pomračenja sa Zemlje možete pročitati ovde.

Posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti očiju, jer lako može doći do oštećenja oka usled direktnog gledanja u Sunce . – Više o zaštiti.

Ostaje da se nadamo da će nebo biti vedro.

Ovako bi trebalo sve da izgleda:

One thought on “Delimično pomračenje Sunca desiće se 4. januara

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s