Kometa Lovejoy, december 19, 2014 – foto: Eric Recurt
U poslednjih nekoliko godina imali smo priliku da posmatramo nekoliko kometa. Neke od njih smo mogli da vidimo golim okom, a za neke nam je bio dovoljan samo dvogled.
Narednih dana na istočnom nebu stiže kometa C/2014 Q2 Lovejoy koja je otkrivena 17. avgusta 2014. godine, a za otkriće je je zaslužan astronom amater kome je ovo peta kometa koju je otkrio, a u pitanju je Terry Lovejoy.
Još uvek je kometa nisko na nebu, ali njen položaj je svakog dana sve povoljniji i već početkom 2015. godine moći ćemo da je posmatramo nakon 21h.
Ono što je najbitnije jeste njena magnituda koja će najverovatnije dostići 4,4. To je za kometu na granici vidljivosti golim okom i dosta zavisi od vremenskih uslova i stabilnosti atmosfere. Međutim, običan dvogled obećava da će kometa biti uočena ukoliko je potražimo na pravom mestu na noćnom nebu.
Za lakše snalaženje na noćnom nebu može vam pomoći tekst na sledećem >>>> linku.
Putanja komete kroz sazvežđa – foto: Chris Marriott’s SkyMap software
Kometa se trenutno nalazi u sazvežđu Columba, koje je za nas na ovom delu planete toliko nisko na nebu da iznad horizonta možemo videti samo njegov deo, tako da je za kometu potraga u njemu nepotrebna. Što su objekti niže na horizontu slabije se vide. Najbolje je sačekati januar.
Već za nekoliko dana komete će biti u sazvežđu Zec koje možemo videti kompletno i nalazi se sa desne strane sazvežđa Veliki Paskoje lako nalazimo pomoću najsjajnije zvezde Sirijusu njemu. Nakon toga kometa će proći kroz sazvežđa Eridan, Bik, Ovan i Andromeda. Dok kometa bude boravila u ovim sazvežđima biće zadovoljavajuće magnitude za posmatranje dvogledom.