Nakon neuspešnog sletanja lendera Philae na kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko 2014. godine tim koji je radio na misiji Rosetta nije uspeo da locira lender…sve do sada.

Mesec dana pre kraja misije i spuštanja letelice Rosetta na površinu komete zbog finalnog istraživanja, kamera OSIRIS je uspela da 2. septembra 2016. godine locira lender. Na fotografijama se odlično vidi mesto gde je lender završio i prepoznaju se njegovi osnovni elementi.
Za više informacija: ESA
Deo starijeg teksta koji opisuje problem sa sletanjem:
Nakon euforije posle uspešnog mekog sletanja na površinu komete 67P/Churyumov-Gerasimenko, lender Philae je prema poslednjim prognozama dospeo na lokaciju koja dalji rad dovodi u pitanje.
Sve što sa Zemlje naučnici budu pokušali može dovesti do kraja misije. Kako je rekao jedan od naučnika ESA ” ili gledamo u krater ili gledamo u zid”. Još uvek nije sigurno kako izgleda neplanirana lokacija na kojoj se Philae nalazi.
Gledajući fotografije može se zaključiti da lender nije završio tamo gde je tim ESA želeo, a izgleda da na toj lokaciji i solarni paneli ne primaju dovoljno energije sa Sunca pa je to i glavni razlog koji može upropastiti dalji rad lendera. Iz tog razloga naučnici će probati da sakupe što više naučnih informacija za slučaj da se baterije isprazne.
I pored ovih velikih problema naučni tim koji radi na ovom projektu je zadovoljan dosadašnjim uspehom.
Takođe ovaj tim veruje da je lender na samoj ivici kratera, a okolne stene smanjuju izloženost lednera Suncu tako da je lender umesto 6-7 sati izložen Suncu sat i po vremena tokom rotacije komete.Primarna baterija može trajati 60 sati, a nakon toga je sve na slarnim panelima i sunčevoj energiji.
Međutim, ukoliko tim pokuša da pomeri lender da bi postavio solarne panele u odgovarajući položaj prema Suncu to bi moglo da dovede do pada lendera u krater.
Čak i da misija ne uspe, biće ovo ipak istoriski uspeh, a dva ili tri dana prikupljanje podataka će mnogo značiti.
Videćemo uskoro koji su dalji koraci koje će ESA preduzeti.
Na udaljenosti od 2,7 km od površine komete sa koje je napravljen snimak kamera OSIRIS ima rezoluziju od 5 cm/pixel što je bilo dovoljno da se otkrije malo telo veličine lendera.

Neverovatan način da se završi ova misija.
Još o ovoj misliji i fotografijama možete pročitate u sledećim tekstovima:
Letelica Rosetta uspešno do komete
Loše parkiranje 🙂