Komete su oduvek privačile posebnu pažnju svojom pojavom na nebu, ali veoma mali broj njih je vidljiv golim okom.
Međutim, dvogledom ili amaterskim teleskopom taj broj se znatno uvećava. Ipak i pomoću ovih instrumenata često su vidljive kao mala mrlja u okularu koja se po površinskom sjaju jasno razlikuje od zvezda, odnosno vidno su manjeg površinskog sjaja.

Kometa 21P/Giacobini–Zinner je periodična kometa sa periodom od 6,6 godina. Ova kometa je ujedno i matična kometa meteorske kiše Drakonida čiji je maksimum između 7 i 9. oktobra.
Više o Drakonidima možete pročitati >>>> OVDE.

Trenutno je vidljiva na našem severnom nebu i sjaj joj je oko 8. magnitude. U narednim danima će joj se sjaj povećavati i očekuje se da će oko 10. septembra biti 7. magnitude, a prema nekim procenama i malo sjajnija…oko 6,5 mag.
Trenutno prolazi kroz sazvežđe Kasiopeja i kreće se prema sazvežđu Kočijaš gde će 10. septembra biti u perihelu, a dan kasnije i najbliža Zemlji.
Na sledećoj slici se vidi njena promena položaja do kraja avgusta:

Kada dostigle magnitudu oko 7 možete je potražiti dvogledom 7×50 ili 10×50 i posmatrati je. Vredi pokušati i manjim dvogledom ukoliko znate tačnu lokaciju.
Prema Sellarium-u magniduta neće pasti ispod 7.04, a njen polažaj u trenutku kada bude bila najbliža Zemlji je prikazan na slici ispod. U sazvežđu Kočijaš i između zvezdanih jata koja u Mesijeovom katalogu nose oznaku M36 i M37 (žuti kružići):

Može vam pomoći ukoliko pronađete napopularnije rasejano jato zvezda – Plejade ili M45 (gore desno na slici), kao i sjajnu zvezdu Kapelu levo u odnosu na Plejade. Tada je ostalo sve lako pronaći.
Putanja kroz Sunčev sistem: