Već smo navikli decenijama unazad na razne umetničke vizije i animacije crnih rupakako proždiru zvezde koje se nađu u njihovoj blizini. Animirani crni krug koji luta međuzvezdanim prostorom i hrani se materijom koja mu se nađe u blizini. Sve to izgleda previše dramatično i istovremeno prelepo i nezamislivo silovito i strašno.
Međutim, došao je i taj dugo očekivani trenutak kada su astronomi uspeli da direktno snime položaj crne rupe. Jutros je Dennis Overbye iz New York Times-a najavio da će u toku današnjeg dana biti objavljena nestrpljivo čekana prva fotografija crne rupe i tako je i bilo.
Oko 15h astronomi sa Event Horizon Telescope su objavili fotografiju koja je za sada najčvršći dokaz postojanja crnih rupa. Konkretno, ova snimljena crna rupa se nalazi u velikoj eliptičnoj galaksiji koja u Mesijeovom katalogu nosi oznaku M87, a u NGC katalogu- NGC 4486. Ova galaksija je vidljiva i kroz amaterske telekskope.
Crna rupa u galaksiji M87 ima masu od oko 6,5 milijardi masa Sunca, a na slici se vidi svetlost oko crne rupe koja je savijena zahvaljujući ogromnoj gravitaciji.

Sa konferencije: