Nažalost, ne možemo svako pomračenje Sunca videti sa naših geografskih širina. Tako ćemo propustiti i poslednje ovogodišnje potpuno pomračenje jer će biti vidljivo samo sa dela teritorije Čilea i Argentine.
Ovo je jedino potpuno pomračenje u 2020. godini i započeće na zapadu Južne Amerike u 14:33:55 po našem vremenu, maksimum pomračenja počinje u 17:13:28 i završiće se na zapadu Južne Afrike 19:53:03. Ukupno vreme trajanje potpunog pomračenja iznosiće 2 min i 10 sek.

Pored Čilea i Argentine u delimičnom pomračenju Sunca moći će da uživaju stanovnici Bolivije, Brazila, Ekvadora, Paragvaja, Perua i Urugvaja. Videće se i sa delova teritorije Antarktika, južnog dela Atlantskog i južnog dela Tihog okeana.
Možemo sa punim pravom reći da je pomračenje Sunca verovatno najspektakularniji periodični astronomski događaj. U slučaju potpunog pomračenja dan se pretvori u sumrak, na dnevnom nebu vidimo zvezde i planete, na kratko dođe do pada temperature… Takođe, prstenasto pomračenje Sunca ostavlja bez daha, kako kroz teleskop ili dvogled sa zaštitnim filterima tako i na fotografijama.
Kratko o pomračenju Sunca

Pomračenje Sunca se dešava samo kada je faza mladog meseca, odnosno kada je Mesec između Zemlje i Sunca. Jednostavno Mesečev disk prividno prekrije Sunčev i tako sprečava sunčevu svetlost da stigne do pojedinih delova Zemlje. Razlikujemo potpuno, delimično i prstenasto pomračenja koja zavise od trenutnih udaljenosti Meseca i Sunca od Zemlje. Odnosno, od njihovih trenutnih prividnih prečnika, koji su jako slični.
Do pomračenja Sunca dolazi kada je Mesec udaljen najviše 16 stepeni u ravni svoje putanje od čvorova i može se destiti minunum 2 puta, a najviše 5 puta godišnje. Područije na Zemlji sa koga se vidi potpuno pomračenje je jako usko i iznosi u proseku oko 200 km.