Svake godine u oktobru Zemlja prolazi kroz ostatke komete Giacobini-Zinner i tada se ti ostaci sudaraju sa zemljinom atmosferom i sagorevaju, a što mi na Zemlji vidimo kao bljesak meteora. Kometa je otkrivena decembra 1900. godine i oko Sunca napravi krug svakih 6,6 godina. Svaki put kada preseče zemljinu orbitu ostavi za sobom deo materijala koji obogaćuje meteorski roj.
Masimum Drakonida se očekuje od 7 – 9. oktobra i predviđa se da bi ZPČ trebao da iznosi oko 35. Najbolje vreme za posmatranje je 8. oktobra uveče.
Radijant Drakonida se nalazi u sazvežđu Zmaj (Draco), tačnije oko glave Zmaja u blizini zvezde Etamin, najsjajnije u zvezde u glavi Zmaja.
Kako pronaći sazvežđe Zmaj i glavu Zmaja na noćnom nebu?
Na slici se vide više sazvežđa. Na dnu slike se lako prepoznaje asterizam Velika Kola (deo sazvežđa Veliki Medved), a na sredini slike se nalazi sazvežđe Mali Medved sa zvezdom Severnjačom (Polaris) na vrhu. Ukoliko ne možete uz pomoć Velikog Medveda pronaći Severnjaču možete pogledati sledeći tekst koji vam može pomoći da se lakše snađete na noćnom nebu.
Tekst možete pročitati >>>> ovde.
Vrlo blizu Severnječe je i sazvežđe Zmaj i glava Zmaja. Međutim, ono što je karakteristično za sve meteorske kiše je to da se meteori mogu pojaviti bilo gde na nebu, ali najveći broj se može očekivati oko radijanta.
Spektakularna kiša Drakonida se desila dva puta tokom prošlog veka i to 1933 i 1946. godine kada je ZPČ premašio 500.
Nekada je za posmatranje potrebno strpljenje, jer postoji mogućnost da po nekoliko minuta ne vidite ni jednu zvezdu padalicu, a onda za nekoliko sekundi se desi pravi “pljusak”. Takođe, ako želite da vidite što veći broj “zvezda padalica” morate pobeći što dalje možete od gradskog svetla, a iz bezbednosnih razloga uvek je bolje na takvim lokacijama ići u grupi.
Mesec ove godine u noći maksimuma neće praviti problema, tako da će biti dovoljno vedro nebo. Međutim, provera na meteoblue kaže da će u celoj Srbiji u petak biti kiše…mnogo kiše. Videćemo…
Radijant Drakonida: